Mis on välikangad?

Tavalised kangad ei talu agressiivset päikesekiirgust kaua – need pleegivad ja muutuvad väga lühikese aja möödudes poorseks. Kvaliteetne välikangas on katsumisel sama meeldiv nagu siseruumides kasutatav kangas aga samas väga ilmastikukindel ja vastupidav. Tänu kiu sisseehitatud uuenduslikele värvipigmentidele on tuhmumine võimalikult välistatud isegi intensiivse UV-kiirguse korral.

Välikangad erinevad siseruumides kasutatavatest kangastest selle poolest, et need on oluliselt vastupidavamad läbides tootmise käigus keemilise töötluse, mis tagab nende vastupidavuse plekkidele ja hallitusele. Välikangad on kootud kiud, mis erinevad tugevuse ja vastupidavuse poolest. Peamine erinevus kõige sagedamini kasutatavate välikangaste vahel seisneb tootmisprotsessis ja kiududes, millest need on valmistatud.


Välikangaste põnev maailm.

Lahusvärviga akrüülid.

Lahusvärviga akrüülid on kangad, mis värvitakse enne lõnga loomist. Enamik kangaid toodetakse juba värvitud lõngast st. kiud kootakse lõngaks ja lõng värvitakse enne kangaks kudumist. Lahusvärviga akrüüli puhul segatakse vedel akrüüllahus värvainega ja seejärel vormitakse see kiuks, nii et sellel on värv juba enne lõngaks ketramist. See protsess muudab kanga värvi- ja veekindlaks. Lahusega värvitud akrüülid on pehmed ja hingavad nagu lõuend ning neid kasutatakse tavaliselt varikatustes ja terrassivarjudes, kuid pehmemat, poorsemat versiooni kasutatakse ka välipatjade ja -katete jaoks.

Akrüülkattega polüestrid.

Akrüül on paljude välitingimustes kasutatavate kangaste alusmaterjal, kuna see on vastupidav, ei kortsu ega pleegi ja takistab hallituse kasvu. Polüester on sarnaste omadustega ja mõlema kanga kasutamine ühes materjalis annab tulemuseks vastupidava välikanga. Akrüülkattega polüestri valmistamiseks kootakse esmalt kanganiidid ja seejärel kastetakse materjal värvimiseks akrüülkatte sisse. See kangas on saadaval ka puuvilla-polüestri segudena, millel on tavaliselt atraktiivsem välimus. Akrüülkattega polüestri ja puuvilla-polüestri segusid kasutatakse tavaliselt paadi- ja autokatete valmistamiseks, kuid neid võib kasutada ka terrassi vihmavarjude ja varikatustena.

Vinüülkattega sünteetiline kiudvõrk.

Vinüülkattega sünteeskiudvõrku nimetatakse ka PVC-võrguks või lingutavaks kangaks. Seda kasutatakse sageli sling-tüüpi välitoolide jaoks, kus kangas - mitte raam – kannab suurema osa istuja kaalust. See kangas on tugev ja ei veni. Muud kangad, nagu lahusvärviga akrüül, trükitud polüester ja trükitud akrüülist välikangad, ei ole seda tüüpi toolide katmiseks piisavalt tugevad. Enamik PVC-võrkkangaid on valmistatud vinüülkattega polüester- või akrüüllõngast, aga ka muudest sünteetilistest materjalidest nagu olefiin ja PVC, materjalide koostis on olenevalt tootjast erinev. Selline kangas on vastupidav, kergesti puhastatav, värvikindel ja tugev välikangas, mis ei soodusta hallituse kasvu.

Olefiin.

Olefiin on keemiline kiud, mida kasutatakse tavaliselt koos teiste kiududega välitingimustes kasutatavate kangaste segude valmistamiseks. Olefiin on nafta rafineerimise kõrvalsaadus ning see on äärmiselt vastupidav ja plekikindel. Seda kasutatakse sageli välimööblis ja mitmesugustes muude konstruktsioonide katmiseks, sealhulgas merekatted ja rõivad. Olenevalt selle keemilisest struktuurist võib olefiini nimetada ka polüetüleeniks või polüpropüleeniks. Seda toodetakse sarnaselt polüestri ja nailoniga. Kasutatavad kemikaalid sulatatakse ja juhitakse pikkade kiudude moodustamiseks läbi dušipeataolise seadme, mida nimetatakse ketruspeaks. Olefiinil on tavaliselt sile tekstuur ja see on tavaliselt lahusega värvitud. See on vastupidav kangas, mis kuivab kiiresti ja on vastupidav ilmastikutingimustele, kemikaalidele, plekkidele ja hallitusele.

Kanvaa - purjeriie, present, puldan.

Kanvaa on tugev ja vastupidav välikangas, mida kasutatakse purjede, telkide, seljakottide, tentide ja isegi kanuude valmistamiseks. Kaasaegseid lõuendikangaid võib valmistada erinevatest materjalidest, kuid tavaliselt kasutatakse puuvillast või linast. Lõuend on ka üldtermin, mida kasutatakse mitmesuguste välitingimustes kasutatavate kangaste, sealhulgas polüestri, akrüülide ja nende materjalide segude kirjeldamiseks. Kuna paljud lõuendimaterjalid on valmistatud looduslikest kiududest, siis on hallituse ja rõskuselaikude tekkimine on puuvillase või linase kanga peamisteks puudusteks.

 

Milline kangas on siis välimööbli jaoks parim?

Parim välimööbli kangas on polüpropüleenkangas. Polüpropüleen oli üks esimesi merekangaid, kuna sellel oli teiste kiududega võrreldes parem UV-vastupidavus. Polüpropüleen on parim valik välipatjade jaoks ka, kuna see kuivab märjana kiiresti ja sellel pole värvimiskohti.

Inimesed eelistavad üha rohkem oma puhke- ja meelelahutusaega värskes õhus veeta, otsitakse võimalusi end nii päikese kui vihma eest kaitsta ja välikangaste abil on erinevate teenuste pakkumine välitingimustes lihtne ja kaunis. Ka maastikuarhitektid, disainerid, kinnisvaramaaklerid ja ehitajad kinnitavad, et olenemata kodu hinnast on välieluruumid muutunud uute kodude ehituse standardvarustuseks. Suundumus on luua õueala, mis jäljendab siseruumides elamist ja teeb õues viibimise sama mugavaks nagu toas. Väliköögid varieeruvad alates sisseehitatud grillist kuni täielikult toimivate köögiruumideni, mis sisaldavad ka suitsutamis- ja tellisahju. Paljude jaoks on täiuslikus väliruumis ka televiisor ja kvaliteetne helisüsteem ning kamin või vähemalt hubane lõkkease. Kõigi nende õues asuvate eluruumide puhul on mugav istekoht hädavajalik. Mõelge oma tubades olevatele istmetele ... mugavad söögitoolid, diivan ja tugitoolid. Sama mugavalt saab end tunda ka värskes õhus, erinevus seisneb selles, et istumisosa ja padjad on valmistatud välitingimustes kasutatavast materjalist, mis peab vastu karmile päikesevalgusele, äärmuslikele temperatuuridele, veele ja niiskusele ning ei soodusta hallituse teket.

heatme soojendavad tooli- ja diivanipadjad on kaetud just ilmastikukindla poüakrüülkangaga, et oleks tagatud nii vastupidavus, praktilisus kui kaunis välimus. Vaata lisa https://soojuspadjad.ee/pood/soojuspadjad